pasta z czerwonej soczewicy

Przygotowywanie potraw z roślin strączkowych zazwyczaj powinno być zaplanowane trochę wcześniej, niż pół godziny przed podaniem posiłku ;). Jak z pewnością wiecie, większość z nich trzeba odpowiednio długo namaczać i następnie długo gotować. Najszybsza do przygotowania ze wszystkich strączków jest czerwona soczewica. Dlatego  dzisiaj, kiedy po powrocie z wakacji miałam pustą lodowkę, to właśnie z niej zrobiłam pożywny dodatek do chleba. Żeby czerwona soczewica nadała się do przyrządzenia z niej pasty kanapkowej musimy ugotować ją w odpowienich proporcjach – kiedy użyjemy za dużo wody soczewica rozgotuje się i będzie bardziej przypominać zupę, niż bazę do pasty ;).  Soczewica jest bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Weganie muszą pamiętać, żeby każdego dnia spożywać różne źródła białka, tak żeby dostarczyć sobie odpowiednie ilości aminokwasów. Zarówno rośliny strączkowe, jak i zboża są niepełnowartościowymi źródłami białka, dlatego w ciagu dnia należy spożywać jedne i drugie.


Składniki:

  • 5 łyżek suchej czerwonej soczewicy
  • 10 łyżek wrzątku
  • 12 orzechów laskowych
  • 8 suszonych pomidorów
  • sok z półówki cytryny
  • 1 czubata łyżeczka tahiny
  • 2 ząbki czosnku
  • przegotowana woda – około 2 łyżek
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

  1. Soczewicę przepłucz pod bieżącą wodą i gotuj w proporcjach 1:2 (5 łyżek soczewicy na 10 łyżek wrzątku). Do gotującej się soczeiwcy dodaj szczyptę soli.
  2. W międzyczasie przez ok. 1-2 minuty praż na rozgrzanej patelni orzechy laskowe. Pilnuj, żeby się nie spaliły.
  3. Do gotowej soczewicy dodaj pozostałe składniki i zblenduj na gładką masę. Dodaj odrobinę przegotowanej wody, żeby pasta zrobiła się bardziej kremowa.
  4. Gotowe!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Published by

Roślinnie nasycona

Z zawodu jestem muzykiem. Muzyka jest moją największą pasją. Jako rytmiczka na co dzień pracuję z dziećmi, oraz dorosłymi. Moją drugą pasją jest gotowanie. Wolne chwile uwielbiam spędzać w kuchni przygotowując pyszne, roślinne dania dla moich najbliższych. Na blogu oraz na moim koncie na Instagramie chcę pokazać, że kuchnia roślinna jest zdrowa, pełna wartości odżywczych, a przede wszystkim pyszna! Zapraszam serdecznie :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.
%d blogerów lubi to: